Marching: Repertoire “Puppet Master” Set on stages, attached by strings, our band will keep you on the edge of your seats as our main character battles to win control and turn the band into her puppets.

  • Vista Ridge Marching Festival  – 12th Place
  • Katy ISD Marching Invitational – 8th Place
  • Region 8 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Area D UIL Marching Contest – 27th Place

9th Grade All-Region Band Members – Alex Guerra, Morgan Scarborough, Ally Surley

HS All-Region Band Members – Eric Castillo, Brandon Garza*, Alexander Gonzalez*, Tera Howell, Michael Kornhoff*, Greg Kramr, Carlos Luna*, Wayland Moody, Christian Moore*, Nina Perez, Madisen Scarborough, Grant Socol*

* Indicates Certification for Area

UIL Solo & Ensemble 1st Divisions –
Alto Sax Solo – Tera Howell
Marimba Solo – Michael Kornhoff
Clarinet Trio Ensemble – Alex Guerra, Ian Teitelbaum, Kindall Zemanek
Sax Quartet Ensemble – Brandon Garza, Tera Howell, Grant Socol, Culley Wright
Miscellaneous Woodwind Trio Ensemble – Emma Eckert, Cierra Lopez, Nina Perez
Miscellaneous Woodwind Trio Ensemble – Natalie Becerra, Gabby Ramirez, Morgan Scarborough
Woodwind Quintet Ensemble – Kady Albarado, Isabel Kitchen, Madisen Scarborough, Evan Smith, Ally Surley
Brass Quintet Ensemble – Eliana Fanick, Alexander Gonzalez, Micah Lang, Wayland Moody, Tommy Robinson
Brass Sextet Ensemble – Aaron Gandy, Mitchell Hedstrom, Carlos Luna, Geoffrey Newbold, Nathan Oplinger, Tommy Robinson
Percussion Ensemble – Arianna Blumenthal, Chris Cargo, Michael Kornhoff, Greg Kramr, Christian Moore

JV Winter Guard – Repertoire “Her Favorite Things” featuring “My Favorite Things” by Kelly Clarkson
TCGC Morton Ranch HS – 1st Place
TCGC Tompkins HS – 5th Place
TCGC Cypress Falls HS – 1st Place
TCGC Area North Championships – 1st Place

Varsity Winter Guard – Repertoire “The Grid” featuring music from “Tron: Legacy” soundtrack (Daft Punk)
TCGC Morton Ranch HS – 1st Place
WGI Houston Regional – 9th Place Finalist
TCGC Tompkins HS – 1st Place
WGI Austin Regional – 12th Place Finalist
WGI Southwest Power Regional – 9th Place Finalist
TCGC Area North Championships – 2nd Place
TCGC State Championships – 6th Place

Wind Symphony – 1,1,2 in Concert and 1,2,2 in Sight-reading

Symphonic Band – 1,1,1 in Concert and 2,2,3 in Sight-reading

Director – Jason Noyes

Associate Director – Laura Grems

Associate Director –  Marie DeBellis

Marching: Repertoire “Imagine” by Ian Grom. Take a step into a storybook as we bring you on our journey through an imaginary world. “Pure Imagination” from Charlie and the Chocolate Factory is woven throughout the entire show, culminating in a massive arrival of this piece with a more contemporary musical treatment. “You may say that I’m a dreamer, but I’m not the only one.”

  • Vista Ridge Marching Festival  – 17th Place Prelims
  • Katy ISD Marching Invitational – Finalist (Outstanding 5a Music & Color Guard)
  • Region 8 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Area E UIL Marching Contest – 6th Place Finalist
  • 5A State Marching Contest – 36th Place Prelims

All-Region Orchestra Member – Mason Cantrell

9th Grade All-Region Band Members –

HS All-Region Band Members – Mason Cantrell*, Isaiah Gilbert, Alexander Gonzalez*, Luke Hubacek*, Jonathan Konderla*, Micah Lang, Malcolm Moore

* Indicates Certification for Area

UIL Solo & Ensemble 1st Divisions –
Flute Solo – Jasmine Esquivel
Alto Sax Solo – Tera Howell
Trumpet Solo – Mason Cantrell
Marimba Solo – Ronald Busby, Kaylan Paldo 
Clarinet Quintet Ensemble – Diana Hernandez, Rachel Lewis, Nina Perez, Ian Teitelbaum, Kendall Zemanek
Sax Quartet Ensemble – Brandon Garza, Tera Howell, Malcolm Moore, Grant Socol
Horn Trio Ensemble – Caleb Deleon, Eliana Fanick, Aaron Gandy
Brass Sextet Ensemble – Mason Haggerty, Mitchell Hedstrom, Jonathan Konderla, Micah Lang, Wayland Moody, Geoffrey Newbold
Percussion Ensemble – Ronald Busby, Chris Cargo, Isaiah Gilbert, Hunter Hoelscher, Michael Kornhoff, Greg Kramr, Kaylan Paldo

JV Winter Guard – Repertoire “iCandy” featuring “What’s Inside” by Sara Bareilles, the Glee Cast rendition of “Pure Imagination,” “I Want Candy” by Bow Wow Wow, “Candy Shop” by 50 Cent, “The Candy Man” from Willy Wonka & The Chocolate Factory, Lollipop” by The Chordettes, and Squeak E. Clean & Desert Eagles Remix
TCGC Morton Ranch HS – 2nd Place
TCGC Tompkins HS – 2nd Place
TCGC James E Taylor HS – 1st Place
TCGC Area North Championships – 1st Place
TCGC State Championships – 7th Place

Varsity Winter Guard – Repertoire “Bound” featuring “Bound to You by Christina Aguilers
TCGC Morton Ranch HS – 3rd Place
WGI Houston Regional – Finalist
TCGC Tompkins HS – 6th Place
WGI Austin Regional – Finalist
WGI Southwest Power Regional – Semi Finalist
TCGC Area North Championships – 6th Place

Indoor Percussion – Repertoire “Immortal”
TCGC Pasadena Memorial HS – 11th Place
TCGC Morton Ranch HS – 11th Place
TCGC Cy Falls HS – 4th Place 
TCGC Katy HS – 3rd Place
TCGC Championships – 10th Place

Wind Symphony – 1,2,2 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading; 1st Division Rating at South Coast Music Festival

Symphonic Band – 3,3,2 in Concert and 4,3,3 in Sight-reading; 2nd Division Rating at South Coast Music Festival

UIL State Solo & Ensemble –

Director – Jason Noyes

Associate Director – Laura Grems

Associate Director –  Marie DeBellis

Marching: Repertoire “Phobia”, a journey to make you face your worst fears! Each movement will explore several phobias such as arachnophobia ~ fear of spiders, ophidiophobia ~ fear of snakes, claustrophobia ~ fear of confined places, aquaphobia ~ fear of water, and chromophobia ~ fear of colors!

  • Vista Ridge Marching Festival – 10th Place Finalist (3rd in 5a Division)bryan - phobia
  • Lone Star Preview – 21st Place Prelims
  • Region 8 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Waller Marching Festival – 7th Place Finalist

9th Grade All-Region Band Members – Brandon Garza, Alexander Gonzalez, Tera Howell, Wayland Moody, Madisen Scarborough

HS All-Region Band Members – Mason Cantrell*, Hector Guzman*, Jonathan Konderla*, Allison Ottaway * Indicates Certification for Area

UIL Solo & Ensemble 1st Divisions 
Flute Solo – Ally Ottaway
Alto Sax Solo – Tera Howell, Luke Hubacek, John Imperial
Trumpet Solo – Alexander Gonzalez
Sax Quartet Ensemble – Luke Hubacek, John Imperial, Malcolm Moore, Ethan Fabreo

JV Winter Guard – Repertoire “I Can See Clearly Now” by Holly Cole
TCGC A&M Consolidated HS – 9th Place
TCGC Cypress Falls HS – 8th Place
TCGC Cedar Park HS – 3rd Place
TCGC West Area Championships – 10th Place

Varsity Winter Guard – Repertoire “On Winter’s Breath featuring James Newton Howard “The Gravel Road,” Eric Whitacre’s Lux Aurumque,” and Abel Korzeniowski’s “Dance for Me Wallis”
TCGC A&M Consolidated HS – 2nd Place
WGI San Antonio Regional – Finalist
TCGC Cypress Falls HS – 1st Place
WGI Austin Regional – Finalist
TCGC Cedar Park HS – 5th Place
TCGC Hendrickson HS – 6th Place
TCGC State Championships – 6th Place

Indoor Percussion – Repertoire “The Box”
TCGC Pasadena Memorial Contest – 3rd Place
TCGC Tomball Memorial – 2nd Place
TCGC Cy Falls HS – 1st Place
WGI Dallas Percussion Regional – 3rd Place
TCGC Championships – 1st Place Gold Medalist

Wind Symphony – 1,1,1 in Concert and 1,2,2 in Sight-reading

Symphonic Band – 1,1,1 in Concert and 1,1,1 in Sight-reading

UIL State Solo & Ensemble –

Director – Jason Noyes

Associate Director – Zane Taylor

Associate Director –  Marie DeBellis

Marching: Repertoire “The Heist” by Lewis Norfleet, a wild chase to catch the thieves of an exhibit of expensive jewels. The powerful music and visual package take you on a journey of “cat and mouse” to capture the thieves and the stolen jewels. Will the thieves be caught and the jewels returned?

  • The Heist ArtworkVista Ridge Marching Festival  – 8th Place Finalist (Outstanding 5A Auxilary)
  • Desoto Classic Marching Contest – 10th Place Finalist (Outstanding Color Guard)
  • Region 8 UIL Marching Contest – 1st Division
  • Area D UIL  Marching Contest – 9th Place Finalist

All-Region Orchestra Member – Kendall Callen

9th Grade All-Region Band Members – Hector Guzman, Evan Smith, Grant Socol

HS All-Region Band Members – Kendall Callen*, Ethan Fabreo, Frances Hirshler, Jonathan Konderla, Jessica Kramr*, Darius Miranda*, Malcolm Moore, Hayley Sisco, Alex Tag, Morgan Torres, Jason Zuniga

* Indicates Certification for Area

UIL Solo & Ensemble 1st Divisions –
Flute Solo – Kayla Callen, Jasmine Esquivel, Erica Jones, Jessica Kramr, Christine McCall, Darius Miranda, Allison Ottaway, Luis Sanchez, Kylie Thurman
Bassoon Solo – Kendall Callen, Kenneth Simmons
Clarinet Solo – Katia Alvarado, Queaunna Henderson, Cierra Lopez, Jasmine Sanchez
Bass Clarinet – Mariana Yanez
Alto Sax Solo – Luke Hubacek, John Imperial, Culley Wright
Tenor Sax Solo – Mariah Guerrero, Malcolm Moore
Trumpet Solo – Andy Munoz, Taylor Southern
Horn Solo – Caleb DeLeon
Trombone Solo – Hayley Sisco
Tuba Solo – Hector Guzman, Marco Patlan
Snare Drum Solo – Ronald Busby, Chris Cargo, Kolbie Godrey, Jaquon Hylton, Brianna May, Jacob Wilson, Luke Wingfield
Keyboard Percussion Solo – Connor Campbell, Hunter Hoelscher, Matthew Loehr, Christian Moore
Miscellaneous Woodwind Ensemble – Christine McCall, Darius Miranda, Brighid Nugent, Morgan Torres
Woodwind Ensemble – Roberto Castillo, Emily Chumchal, Zachary Escobar, Martin Hay, Queaunna Henderson, Diana Hernandez, Tedric Johnson, Rachel Lewis, Vaneza Palma, Erick Rebollar, Ruby Ross, Michael Sexton, Morgan Torres, Wilsey Wendler, Mariana Yanez
Trombone Trio Ensemble – Hayley Sisco, Alexander Tag, Jason Zuniga
Brass Quintet Ensemble – Eddy Acosta, Michael Casarers, Alyssa De Moya, Frances Hirschler, Luis Montalvo

Winter Guard – Repertoire “The Day After” featuring Ludovico Einaudi’s “Petricor.”
TCGC Morton Ranch HS – 1st Place
WGI Houston Regional – 5th Place Finalist
WGI Austin Regional – 4th Place Finalist
TCGC Cedar Park HS – 2nd Place
TCGC Katy HS – 1st Place
WGI Southwestern Championships – 1st Place in Finals
TCGC State Championships – 3rd Place Bronze Medalist

Indoor Percussion – Repertoire “The Red Thread”
TCGC Pasadena Memorial Contest – 6th Place
TCGC Cedar Park – 4th Place
TCGC Foster Contest – 3rd Place
TCGC James Taylor Contest – 2nd Place
TCGC Championships – 3rd Place Bronze Medalist

Wind Symphony – 1,1,1 in Concert and 1,1,2 in Sight-reading; 1st Division Rating at Ovation Music Festival

Symphonic Band – 1,1,2 in Concert and 1,1,2 in Sight-reading; 1st Division Rating at Ovation Music Festival

Concert Band – 1,2,2 in Concert and 3,3,2 in Sight-reading; 2nd Division Rating at Ovation Music Festival

UIL State Solo & Ensemble – Ronald Busby – 2nd Division on Solo, John Imperial – 2nd Division on Solo, Darius Miranda – 1st Division on Solo

Director – Jason Noyes

Associate Director – Zane Taylor

Associate Director – Marie DeBellis